بی‌وای‌دی
نوع صنعت خودروسازی
بنا نهاده ۲۰۰۳
بنیانگذاران وانگ چوان-فو
دفتر مرکزی چین شنژن، جمهوری خلق چین
رئیس هیئت مدیره وانگ چوان-فو
محصولات خودرو
اتوبوس
لیفتراک
درآمد ۲۲٫۵۵ ¥ میلیارد رنمینبی (۲۰۱۲)
کارکنان ۶۰٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۲)
وب‌گاه

بی‌وای‌دی، (به چینی: 比亚迪汽车) شرکت خودروسازی جمهوری خلق چین واقع در شهر شنژن است، که در زمینه تولید و مونتاژ خودرو، اتوبوس، خودروهای برقی و لیفتراک فعالیت می‌کند.

شرکت بی‌وای‌دی در سال ۲۰۰۳ در پی خریداری شرکت خودروسازی سیچوان توسط وانگ چوان-فو راه‌اندازی شد. این شرکت در سال ۲۰۱۳ شمار ۵۰۶٫۱۹ دستگاه خودرو تولید نمود و هم‌اکنون دهمین خودروساز چین بشمار می‌آید.

دفتر مرکزی شرکت بی‌وای‌دی در شهر شنژن، چین قرار دارد و کارخانجات تولید و مونتاژ آن در کشورهای چین، روسیه و اتیوپی مستقر می‌باشند. بخشی از سهام بی‌وای‌دی در بازارهای بورس اوراق بهادار هنگ کنگ و بورس شنژن معامله می‌شود. از خودروهای تولید این شرکت می‌توان به: بی‌وای‌دی اف۳دی‌ام، بی‌وای‌دی فلایر و بی‌وای‌دی اف۶دی‌ام و بی وای دی اس۶ اشاره کرد.

محصولات

شرکت خودروسازی بی وای دی طیف گسترده‌ای از محصولات کوچک و میان سایز را تولید می‌کند. از جمله خودروهای کوچک شهری، خودروهای حمل مسافر و سواری کوچک (سدان). خودروی برقی دوگانه و همچنین مدل‌های تمام الکتریک نیز درمیان این محصولات قرار می‌گیرند. برطبق آمار فروش، در ژانویه سال 2015، مدل خودروی اتصال برقی دوگانه‌سوز بی وای دی چین پرفروش ترین خودرو اتصال برقی چین شناخته شد.

قطعات غیرچینی ماشین‌های بی وای دی را شرکت‌هایی چون شرکت سوئدی-آمریکایی اتولیو و شرکت آمریکایی بورگ وارنر می‌سازند.

در سال 2010 شرکت بی وای دی و شرکت آلمانی دایملر آ گ قراردادی را مبنی بر مشارکت انتفاعی امضاء کردند که دستاورد آن تولید مشترک خودرو تمام الکتریک دنزا بوده است. این خودرو در اواخر سال 2014 برای اولین بار در شهر شنزن چین رونمایی شد.

مدل‌های سابق

بی وای دی فلایر شهری (۲۰۰۸–۲۰۰۳)

بی وای دی اس ۸/اف۸ - کوپه کروکی

مدل‌های فعلی

بی وای دی اس۶- اس یو وی

بی وای دی اف ۰ - سوپرمینی

بی وای دی اف ۳ - سالن کامپکت

بی وای دی اف۳/آر

بی وای دی جی۳

بی وای دی جی۳/آر

بی وای دی اف۵ سوری

بی وای دی اف ۶ سالن سایز متوسط

بی وای دی ال۳-سالن کامپکت

بی وای دی جی۶ - سالن سایز متوسط

بی وای دی ایی۶- مینی ون الکتریکی

بی وای دی ام۶-مینی ون

بی وای دی اس۷-اس یو وی

بی وای دی شین- خودرو اتصال برقی دوگانه سوز

بی وای دی تانگ- خودرو اتصال برقی دوگانه سوز اس یو وی متوسط

نگارخانه

مدل‌های آینده

بی وای دی اف۶ دی ام- خودرو اتصال برقی دوگانه سوز سدان متوسط

بی وای دی شنگ - خودرو اتصال برقی دوگانه سوز متوسط

بی وای دی سونگ- خودرو اتصال برقی دوگانه سوز اس یو وی

بی وای دی یوآن- خودرو اتصال برقی دوگانه سوز مینی اس یو وی

بی وای دی ایی ۵ الکتریک

فروش

شرکت خودروسازی بی وای دی برآورد کرد که از سال ۲۰۱۰ بتواند توان ساخت ۷۰۰٬۰۰۰ واحد در سال را داشته باشد. در همان سال، بی وای دی موفق به فروش ۵۱۹٬۰۰۰ دستگاه خودرو شد که شرکت را در رتبه ششم پرفروش‌ترین خودروسازهای چینی قرار داد. اگرچه، درسال ۲۰۱۱ نتوانست رتبه‌ای در میان ده فروشنده اصلی خودرو چینی به دست آورد، اما در سال ۲۰۱۲ به رتبه نهم با فروش ۶۰۰٬۰۰۰ دستگاه خودرو دست یافت.

اگرچه بیشترین فروش خودروهای بی وای دی در داخل کشور چین صورت می‌گیرد، ولی بعضی مدل‌های این شرکت به برخی کشورهای در حال توسعه مانند بحرین، جمهوری دومینیکن، اوکراین و مولداوی صادر می‌شوند.