تسلا موتورز
نوع خودروسازی
بنا نهاده ۲۰۰۳
بنیانگذاران

ایلان ماسک
مارتین ابرهارد
جفری بی. استرابل
مارک تارپنینگ

ایان رایت
دفتر مرکزی ایالات متحده آمریکا پالو آلتو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
مدیر عامل ایلان ماسک و دکتر همایون خسروی
رئیس هیئت مدیره ایلان ماسک
محصولات تسلا رودستر
تسلا مدل اس
تسلا مدل ایکس
درآمد ۷٫۰۰ $ میلیارد دلار آمریکا (۲۰۱۶)
سود خالص ۶۷۴.۹- دلار آمریکا میلیون دلار (۲۰۱۶)
مجموع دارایی ۲۲٫۶۶ دلار آمریکا میلیارد دلار آمریکا (۲۰۱۶)
مالک ایلان ماسک (۲۷٪)
تویوتا (۰٫۲۷٪)
دایملر آ گ (۰٫۱۴٪)
کارکنان بیش از ۳۰٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۶)
شرکت‌های وابسته سولارسیتی
وب‌گاه
ساختمان مرکزی تسلا در پالو آلتو، کالیفرنیا

تسلا موتورز (به انگلیسی: Tesla Motors) شرکت خودروسازی آمریکایی و تولیدکننده خودروهای برقی و قطعات موردنیاز ترن‌های برقی است.

شرکت تسلا همچنین تولیدکننده پکیج‌های باتری لیتیم-یون برای سایر خودروسازها، نظیر تویوتا و دایملر آ گ است.

شرکت تسلا موتورز در سال ۲۰۰۳ توسط مارتین ابرهارد، جفری استرابل و ایلان ماسک تاسیس شد. ایلان ماسک هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره تسلا موتورز فعالیت می‌کند. سهام تسلا در بازار بورس نزدک معامله می‌شود.

تاریخچه

کمپانی خودروسازی تسلا موتورز در جولای ۲۰۰۳ میلادی، توسط مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ تاسیس شد. هر دو نقش های فعالی در توسعه اولیه شرکت پیش از حضور ایلان ماسک داشتند. ماسک در فوریه ۲۰۰۳ به هیئت مدیره پیوست.

اهداف

هدف اصلی تسلا تجاری سازی خودروی برقی بود. به این منظور کار خود را با تولید ماشین اسپرت لوکس آغاز کرد و سپس به سمت تولید ماشین‌هایی همچون سدان و خودروی کامپکت ارزان قیمت رفت.

پشتیبانی دولتی

در ژوئن ۲۰۰۹ تسلا ۲۴۶۵ میلیون دلار آمریکا وام با سود را از وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا دریافت کرد. این بودجه بخشی از برنامه ۸ میلیارد دلاری وام به تولید خودروهای با تکنولوژی پیشرفته در بود و از تولید تسلا مدل اس و نیز فناوری پاوِرتِرِین حمایت کرد.

ساخت خودرو

نخستین تولید تسلا، خودروی تمام‌برقی تسلا رودستر است. این خودرو نخستین خودرویی است که از باتری یون لیتیمی در بازه بیشتر از ۳۲۰ کیلومتر (۲۰۰ مایل) برای هر شارژ استفاده می‌نماید.

نوع اسپرت این مدل، شتاب صفر تا صدی معادل ۳٫۷ ثانیه را دارا است. در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ این شرکت تعداد ۲٫۲۵۰ دستگاه رودستر تسلا را در ۳۱ کشور به فروش رساند.

در سال ۲۰۱۶ تسلا بیش از ۷۶ هزار خودرو تولید کرد.

در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، ۲۵ هزار دستگاه خودروی الکتریکی عرضه کرده است.

رانندگی خودکار

از ویژگی‌های مهم خودروهای شرکت تسلا قابلیت رانندگی خودکار یا همان اتو پایلت است. این شرکت ادعا می‌کند که این قابلیتی می‌تواند احتمال تصادف را کاهش دهد.

صدرنشینی

در آوریل سال ۲۰۱۷ گروه خودروسازی برای با پیشی گرفتن از شرکت جنرال موتورز ارزشمندترین شرکت خودروسازی در بازار بورس سهام در آمریکا (نزدک) شد. به طوریکه ارزش کل سهام تسلا به رکورد ۵۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید و از ارزش سهام ۴۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری جنرال موتورز بالاتر رفت. علت این رشد سهام، افزایش محبوبیت خودروهای الکتریکی، بهبود عمر باتری‌های آنها و تقاضا برای خرید این نوع خودروها بوده است.

هم اکنون تنها، ارزش سهام دو شرکت گروه فولکس‌واگن آلمان و تویوتا ژاپن بالاتر از این شرکت قرار دارد.

تولیدات

جستارهای وابسته